Budowa i fazy wzrostu rzęs 1
Budowa i fazy wzrostu rzęs

 W każdym zawodzie jedną z podstaw świadomej pracy jest znajomość materiału, na którym się pracuje. Dlatego w przypadku Stylistki rzęs istotna jest znajomość budowy rzęsy oraz jej cyklu życiowego. Jak się poniżej przekonacie ma on ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała aplikacja, gdy klientka wróci na uzupełnienie.

 

Budowa rzęsy

 

Rzęsy to przydatki skóry składające się z rdzenia, kory oraz powłoczki.

 

Budowa rzęsy

 

RDZEŃ pełni funkcje transportowe składników odżywczych.

KORA nadaje rzęsom elastyczności oraz barwy.

POWŁOCZKA chroni przed utratą wody i środowiskiem zewnętrznym.

 

Rzęsy na górnej powiece osiągają średnio 8-12mm.

 

Co to oznacza dla Stylistki rzęs?

Podczas profesjonalnej stylizacji rzęs długość rzęsy naturalnej jest bardzo istotna, ponieważ rzęsy najbezpieczniej jest przedłużać o maksymalnie 2mm.

 

Cykl życia rzęsy

 

Na górnej powiece jednego oka znajduje się około 150-250 rzęs, które cały czas się wymieniają. Naturalnym procesem jest wypadanie rzęs naturalnych, w miejscu starej rzęsy pojawia się nowa.

Średnio rzęsa żyje 3 miesiące, a każdego dnia wypadają około 2-3 rzęsy z jednej powieki.

 

Co to oznacza dla Stylistki rzęs?

Licząc, że klientka ma przykładowo 150 rzęs naturalnych na jednym oku, to aby utrzymać estetyczny wygląd oka, uzupełnienie powinno odbyć się po około 3 tygodniach.

 

Rzęsa przez całe swoje życie przechodzi przez 3 fazy wzrostu: anagen, katagen i telogen.

Nie dochodzi do sytuacji, w której wszystkie rzęsy są w tej samej fazie, w przeciwnym razie, w czasie telogenu nie mielibyśmy żadnej rzęsy na oku. Uff, dobrze, że natura o to zadbała ;)

 

fazy wzrostu rzęs

 

ANAGEN

 

Jest to faza intensywnego wzrostu rzęsy. Okres, w którym rzęsa jest połączona z mieszkiem włosowym, przez co czerpie składniki odżywcze i przyrasta na długość.

 

Co to oznacza dla Stylistki rzęs?

Rzęsa syntetyczna przyklejona w trakcie anagenu zostanie na oku najdłużej.

Największe odrosty obserwujemy właśnie na rzęsach, które były w fazie anagenu w trakcie aplikacji. Najlepszym wyjściem, aby zapobiec zbyt dużej ilości wystających rzęs ponad linię i tworzenia się „bałaganu” na oku, jest aplikacja trochę krótszych rzęs do tych, które są w fazie aktywnego wzrostu. Zapobiegnie to również wykręcaniu się rzęs syntetycznych na boki i w dół oraz obciążeniu rzęs naturalnych.

 

KATAGEN

 

W tej fazie rzęsy odłączają się od mieszka włosowego. Ma miejsce obkurczanie się cebulki włosowej, a następnie stopniowe wysuwanie rzęsy z mieszka. Rzęsa osiągnęła swoją maksymalną długość, ale jeszcze nie wypada.

 

Co to oznacza dla Stylistki rzęs?

Rzęsy zaaplikowane na naturalną rzęsę w katagenie będą prezentować się estetycznie przez najdłuższy czas, nie powstanie duży odrost. Taka rzęsa może nie doczekać się uzupełnienia jeśli trafimy na późny katagen.

 

TELOGEN

 

To okres obumierania i wypadania rzęsy. Najczęściej cebulka sama opuszcza mieszek włosowy, niekiedy wypychana jest przez nową rzęsę, która jest w fazie wczesnego anagenu.

 

Co to znaczy dla Stylistki rzęs?

Doklejona rzęsa syntetyczna nie pozostanie długo na oku, wypadnie wraz z naturalną niedługo po doklejeniu, ponieważ ciężar rzęsy syntetycznej spowoduje całkowite jej wysunięcie.

 

Mamy nadzieję, że treść, którą zamieściliśmy uzupełniła Twoją wiedzę bądź przypomniała o paru kwestiach. Daj znać w komentarzu czy wpis Ci się podoba :)

Do zobaczenia w następnym poście!

 

Komentarze do wpisu (1)

16 lipca 2023

Treściwy materiał :) Pozdrawiam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium