Praca stylistki rzęs wiąże się z nadmiernym kontaktem z toksycznymi oparami kleju. Priorytetem powinna być ochrona własnego zdrowia przed skutkami jakie niesie za sobą praca z klejem.
Jeśli masz zawroty głowy, uporczywy kaszel i niekończący się katar, migreny, problemy z koncentracją, suchą skórę lub wysypkę w okolicy, która ma bliski kontakt z oparami to może oznaczać, że doświadczasz skutków ubocznych pracy z klejem i najwyższy czas, aby zacząć stosować profesjonalne środki ochrony osobistej. Zdradzimy Wam również kilka pomysłów na zmniejszenie ekspozycji na opary. Jeśli nie występują u Ciebie powyższe objawy to nie powód do bagatelizowania sprawy. Pamiętajmy, że zdrowie jest tylko jedno i jest ono najcenniejsze :)
Półmaska/maska lakiernicza z pochłaniaczem typu A1
To zabezpieczenie układu oddechowego przed parami i gazami organicznymi, które znajduje zastosowanie przy pracy z klejami, farbami, lakierami...
Tylko ten rodzaj maski jest w stanie uchronić w najwyższym stopniu przed szkodliwym działaniem oparów kleju, choć przy zaawansowanej alergii może okazać się niewystarczająca.
Maska ta jest na pewno trochę mniej wygodna od pozostałych, ale należy pamiętać, że zwykłe maseczki chirurgiczne bądź te z filtrami typu P nie zabezpieczają przed oparami.
Nawilżanie powietrza
Dlaczego nawilżenie powietrza jest tak istotne? Jak wiadomo optymalna wilgotność powietrza oraz powierzchni klejonej jest potrzebna do zainicjowania procesu utwardzania klejów cyjanoakrylowych. Wilgoć w powietrzu zmniejsza wytwarzanie się oparów poprzez przyczynianie się do szybszej polimeryzacji kleju. Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska (poniżej 40%) to klej utwardza się dużo wolniej wytwarzając więcej oparów.
Wietrzenie
Wietrzenie pomieszczenia lub/i profesjonalny system wentylacyjny są równie istotne jak powyższe punkty. Najlepiej jeśli wietrzenie ma miejsce po każdej klientce.
Oczyszczanie powietrza
Dobrym pomysłem jest również zakup oczyszczacza powietrza, który będzie stał na straży dobrej jakości powietrza. Istotne jest, aby systematycznie wymieniać w nim filtry oraz dobrać model do powierzchni pomieszczenia, w którym wykonujesz aplikacje.
Gaszenie kropli kleju
Po każdej zużytej kropli kleju, przed wylaniem kolejnej, należy "zgasić" starą kroplę przyspieszaczem bądź wodą. Spowoduje to natychmiastowe utwardzenie kleju, który nie będzie już wytwarzać dodatkowych oparów. Ma to również wpływ na jakość nowej kropli, która jest obok ;)
Pozbądź się pierścienia na klej
Jeśli nadal używasz pierścienia do wylewania kropli kleju to najlepszą decyzją będzie jeśli zakończysz ten długoletni związek ;) Dłoń z pierścieniem jest tuż pod nosem, nie ma nic gorszego jak wdychanie świeżych oparów.
Kroplę kleju trzymaj na dystans
Zakładając, że wylewasz kroplę kleju na holder z paskami rzęs najlepiej jeśli wydzielisz do tego miejsce na górze podstawki. W przypadku, gdy używasz kamienia lub naszej szklanej paletki połóż je nad holderem z rzęsami. Takie drobne działania przyczynią się do zmniejszenia emisji oparów centralnie na twarz.
Neutralizator oparów
To produkt, który neutralizuje część szkodliwych oparów.
Zasadź dżunglę w salonie
Czy wiedziałaś o tym, że istnieją rośliny, które oczyszczają powietrze? Nie powinny być one głównym "filtrem powietrza" w Twoim gabinecie, ale formą uzupełnienia. Warto przyozdobić swój salon kosmetyczny poniższymi roślinami:
-Skrzydłokwiat
-Rapis wyniosły
-Bluszcz pospolity
-Paprotka
-Dracena obrzeżona
-Epipremnum złociste
-Sansewieria
-Zielistka Sternberga
-Begonia
-Aglaonema
-Areka
-Złocień wielokwiatowy
-Aloes
-Chamedora wytworna
-Filodendron czerwieniejący
-Fikus benjamina
-Asparagus gęstokwiatowy
-Hoja różowa
-Trzykrotka
-Daktylowiec niski
Na czerwono zaznaczyliśmy te rośliny, które naszym zdaniem są najbardziej efektowne i mogą nadać klimat każdemu pomieszczeniu. Oczywiście nie musicie się z nami zgadzać, dajcie znać w komentarzu jeśli macie odmienne zdanie :)
Mamy nadzieję, że doczytałaś do końca ;) Jeśli masz jakąś dodatkową wiedzę, o którą można uzupełnić nasz wpis, udziel nam informacji w komentarzu, na pewno ta wiedza przyda się innym.
Asia
Koniecznie wypróbuje wasze rady. Po roku bycia stylistką, bez żadnych oznak dostałam bardzo mocnej alergii na klej. Aktualnie przyjmuje 1 klientkę co 2 dni, bo tak bardzo agresywnie zaczął reagować moj organizm. Jeżeli nie będzie poprawy będę zmuszona zamknąć salon
Justyna Mikołajczyk
Mam uczulenie na cyjanoakrylan. Jestem kosmetologiem i stało się to podczas trzeciego robienia paznokci tytanowych. Na początku nie wiedziałam, że mam uczulenie na to, bo dopiero po paru dniach dostałam ataku kaszlu suchego i duszącego, kataru ani do wydmuchania ani do wciągnięcia. Po prostu się dusiłam... Po kolejnych tytanach od razu już miałam reakcje alergiczną i skończyło się na lekach przeciwhistaminowych i na sterydach donosowych. Teraz wystarczy ze tylko coś kleje zwykłą kropelką albo w innym pokoju jest klejone i już mam typowe objawy... Nie robię tytanów, nie kleje rzęs i unikam jak ognia klejów z cyjanoakrylem, no chyba że muszę i to coś małego jest. Także z tym to nie ma żartów...