Gęste, długie i ciemne rzęsy uważane są za atrybut kobiecości - nadają oczom wyjątkowy wygląd i sprawiają, że wyglądają one na większe, a cala twarz prezentuje się atrakcyjniej. Niestety, nie każda kobieta jest w stanie osiągnąć taki efekt stosując kosmetyki do makijażu - jest to szczególnie trudne dla posiadaczek, krótkich, prostych lub rzadkich rzęs. Sztuczne rzęsy to doskonała opcja dla kobiet, które nie lubią codziennie rano spędzać dużo czasu na malowaniu się, ale chcą mieć pięknie podkreślone spojrzenie. Są też świetną propozycją dla Pań wybierających się na wakacje czy planujących większe wydarzenie, podczas którego nie mają ochoty martwić się o rozmazany tusz.
Jesteś po aplikacji sztucznych rzęs i chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej? Przedłużanie należy odświeżać co około trzy tygodnie do miesiąca - jest to indywidualna kwestia, która zależy od preferencji Klientki oraz gęstości jej włosa. Możesz jednak sprawić, że pomiędzy zabiegami Twój wachlarz rzęs nie będzie zbyt przerzedzony. Trwałość oraz efekt wykonanej stylizacji rzęs zależą nie tylko od Stylistki, której zadaniem jest właściwa ocena stanu naturalnych rzęs, dobranie odpowiedniego rodzaju stylizacji oraz prawidłowa aplikacja, ale też od Klientki i tego, w jaki sposób będzie ona dbała o swoje sztuczne rzęsy. Ponadto należy ciągle obserwować kondycję naturalnych rzęs, a w przypadku jej pogorszenia rozważyć zmianę rodzaju stylizacji lub dłuższą przerwę między serią uzupełnień.
Sztuczne rzęsy - co trzeba wiedzieć?
Aby zrozumieć, jak dbać o sztuczne rzęsy, należy wiedzieć, że są one tak delikatne, jak nasze naturalne. Po założeniu stylizacji trzeba przestrzegać zaleceń pielęgnacyjnych, o których na pewno wspomniała Stylistka po zabiegu. Wiele salonów przygotowuje dla Klientek specjalne karteczki ze wskazówkami, wyjaśniające krok po kroku, jak oczyszczać i układać sztuczne rzęsy oraz czego nie można robić. Nie należy ignorować uwag Stylistki - stosowanie się do przedstawionych przez nią zasad nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo noszenia stylizacji, ale też na utrzymanie mocy wiązania kleju, co przekłada się na trwałość całej aplikacji oraz stan rzęs naturalnych.
Zalecenia do 24 godzin po aplikacji sztucznych rzęs
Przez pierwszą dobę po stylizacji sztuczne rzęsy są szczególnie narażone na uszkodzenia. W tym czasie nadal zachodzi proces wiązania kleju i nie jest jeszcze w stu procentach utrwalony, więc może puścić pod wpływem niektórych czynników zewnętrznych, takich jak gorąca woda oraz wysokie temperatury prysznica w saunie czy na basenie. Z tego względu należy unikać miejsc z podwyższoną temperaturą, dużą ilością ciepłej pary oraz długich, gorących pryszniców czy kąpieli. Ponadto nie powinno się pocierać ani dotykać rzęs. Wskazane jest również unikanie zabiegów kosmetycznych na twarz, w szczególności takich mogących podrażnić okolice oczu. Nie zaleca się również stosować tłustych kremów ani kosmetyków do makijażu w okolicach oczu. Dodatkowo należy zachować ostrożność podczas snu i w miarę możliwości starać się spać na plecach, tak aby rzęsy nie ocierały się o poduszkę, ponieważ grozi to ich wygnieceniem oraz odkształceniem. Rano i wieczorem można natomiast przeczesywać rzęsy specjalną szczoteczką do tego przeznaczoną, co pomaga w utrzymaniu ich w prawidłowym ułożeniu.
Jak dbać o sztuczne rzęsy po upływie pierwszego dnia od zabiegu?
Mimo faktu, że pierwsze 24 godziny po zabiegu są kluczowe dla zachowania stylizacji w dobrym stanie przez długi czas, po tym czasie nadal należy zwracać szczególną uwagę na to, jak dbamy o nasze sztuczne rzęsy. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji przedłużanych rzęs, takich jak dedykowane szampony i płyny do mycia powiek. Przestrzeganie zasad higieny jest bardzo ważne - jeżeli zaniedbamy ten aspekt, możemy uszkodzić nasze naturalne rzęsy, przyczynić się do zasiedlenia nużeńca - pasożyta rzęs i powiek, a nawet narazić wzrok na nieodwracalne uszkodzenia! Prawidłowe dbanie o sztuczne rzęsy jest jedyną gwarancją bezpieczeństwa.
O czym należy pamiętać, jeśli chcemy uniknąć zagrożeń i zagwarantować sobie trwałość stylizacji?
Przede wszystkim, zabronione jest ciągnięcie, pocieranie, nadmierne dotykanie oraz wyrywanie przedłużonych rzęs. Poza skróceniem trwałości stylizacji może to negatywnie wpłynąć na naturalne rzęsy.
Bardzo ważnym aspektem jest demakijaż twarzy oraz oczu. Powinien być on wykonywany dokładnie, ale delikatnie, bez nadmiernego pocierania rzęs i powiek. Wybrany produkt również ma znaczenie - najlepiej sprawdzą się kosmetyki na bazie wody, takie jak łagodny płyn micelarny. Podczas demakijażu nie należy używać produktów zawierających włókna, które mogłyby osadzić się na rzęsach i zahaczać o nie, takich jak waciki oraz wata. Można stosować patyczki kosmetyczne, ostrożnie dociskając namoczoną preparatem zmywającym końcówkę do skóry powieki bez zbytniej ingerencji w rzęsy.
Najbardziej efektywnym produktem do czyszczenia przedłużanych rzęs są specjalistyczne produkty specjalnie zaprojektowane do tego celu - używając ich mamy pewność, że nie uszkodzimy stylizacji ani nie wpłyniemy negatywnie na jej trwałość. Możesz przemywać rzęsy płynem lub szamponem raz albo dwa razy dziennie, a następnie osuszać je delikatnie ręcznikiem papierowym. Po myciu oraz w razie potrzeby w ciągu dnia przeczesuj rzęsy suchą szczoteczką w celu równomiernego ułożenia oraz usunięcia ewentualnych osiadłych zabrudzeń.
Ponadto powinno się unikać stosowania tłustych kosmetyków w okolicach oczu - wazeliny, olejków, czy mleczek - oraz wodoodpornych produktów do makijażu - tuszu i eyelinera, ponieważ ich zmywanie może być kłopotliwe. Aby się pomalować możesz wykorzystać profesjonalne produkty przeznaczone do przedłużanych rzęs, których skład nie koliduje z klejem i nie wymaga zmywania olejowymi preparatami.
Należy też ograniczyć do minimum korzystanie z sauny, pomieszczeń parowych czy solarium lub całkowicie z nich zrezygnować - częste wystawianie rzęs na gwałtowne zmiany temperatury oraz wilgoć mogą osłabić wiązanie kleju i zniekształcić podkręcenie sztucznych rzęs.
Warto również pamiętać o tym, że na przedłużonych rzęsach nie można wykonywać trwałej - wykluczony jest więc zabieg laminacji. Niewskazane jest też stosowanie zalotki, która może przyczynić się do połamania, a w konsekwencji wypadania sztucznych rzęs.
Ponadto w ciągu dnia można dodatkowo stosować bibułki matujące oraz kontrolować obecność sebum na skórze za pomocą pudru, aby zapobiec przenoszeniu się naturalnego natłuszczenia twarzy na rzęsy.